Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Dátum a čas

Dnes je sobota, 11.7.2020, 10:26:39

Sviatok

Meniny má Milota, Milutín

Aktuálne počasie

dnes, sobota 11. 7. 2020
silný dážď 23 °C 10 °C
nedeľa 12. 7. silný dážď 16/9 °C
pondelok 13. 7. jasná obloha 17/8 °C
utorok 14. 7. slabý dážď 19/8 °C

Obsah

Fašiangy

Pod rúškom tradície sa každoročne koncom februára zabáva celá naša dedina. Malá podtatranská obec ožije duchom tradičných fašiangov. Celá dedina zaváňa čerstvo praženými „pankuškami“ (šiškami). Niektorí mládenci pooprašujú odložené kožuch, masky a hlasno vyzváňajúce zvonce. Každoročne sa vyobliekajú do svojich masiek, kožuchov a zvoncami prebudia k životu a tancu celú dedinu.

So sprievodom obyvateľov obce, hudby a tanca navštívia takmer každý výborňanský príbytok. Tu už na nich čakajú šišky, tekuté na zohriatie, slaninka na vidly a samozrejme tanec a spev. Naozaj, je to deň, ktorý spojí takmer celú dedinu. Miestami však sprievod pripomína býčie preteky v Španielsku, keď sa dole dedinou valí prívalové vlna mladých. Tí utekajú pred podomácky nazvanými „maškarami“ zo strachu, alebo len pre zábavu.
Ukončením sprievodu sa zábava pre Výborňanov stopercentne nekončí. Už o piatej podvečer to ožije v Kultúrnom dome. Tu sa pod záštitou starostu obce Františka Strelu uskutočňuje tradičný karneval pre deti, ktorý večer prerastie do fašiangového plesu pre dospelých. Iskričku radosti v srdci rozžiari aj polnočná tombola. Úsmev na tvárach, radosť a chuť sa zabaviť vydrží Výborňanom až do skorého rána. Ako sa vraví: „Lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť“.